בית העצמאות

רוצה לדעת מה יש להציע לך

לפתיחת שנה?

פנה אלי

בית העצמאות

פעילויות ערכיות, ייחודיות ומשעשעות ב'בית העצמאות'

הבית שבו נולדה מדינת ישראל!

 

"על בית העצמאות – גלגולו של מבנה"

לכל אומה יש מקומות מרכזיים, אבני יסוד בסיפור הקמתה, בנרטיב התקומה שלה. מקום שכזה הוא בית העצמאות במרכזה של תל אביב המספר את סיפור לידתה של מדינת ישראל בה' באייר תש"ח,  14 במאי 1948.

בשעה 16:00 התכנסו באולם המוזיאון חברי מועצת העם ומנהל העם וכן מוזמנים ממנהיגי היישוב. הם האזינו בהתרגשות גדולה להכרזת העצמאות של מדינת ישראל שקרא ראש מנהלת העם, ההנהלה הציונית והסוכנות היהודית – דוד בן גוריון.

בסיום דבריו, בירך הרב פישמן-מימון ברכת "שהחיינו", חברי מועצת העם ומנהל העם חתמו על מגילת העצמאות והחלו בשירת "התקווה". מדינת ישראל נולדה!!

 

בית העצמאות ניצב בשדרת רוטשילד, במקום בו בנו מאיר דיזנגוף ורעייתו  צינה את ביתם.

 

בשנת 1909, התכנסו מחוץ ליפו, שישים ושש משפחות והגרילו מגרשים לשם הקמת שכונה יהודית חדשה מחוץ ליפו – שכונת "אחוזת בית".  מאיר דיזינגוף ואשתו הגרילו את חלקה מספר 43 ושם נבנה ביתם.

 

בשנת 1910 הוחלט באסיפה הכללית של תושבי השכונה לשנות את שמה מ"אחוזת בית" ל"תל אביב" (ברוח ספרו של הרצל אלטנוילנד).

 

החל משנת 1911 כיהן דיזינגוף כיושב ראש ועד השכונה ובהמשך היה לראש העיר הראשון של תל אביב. ביתם של בני הזוג היה מרכז חברתי ותרבותי שוקק בעיר החדשה  ואירח רבים ממנהיגי יישוב, אומניו ואנשי הרוח שלו.  בשנת 1930, לאחר שנפטרה צינה, תרם מאיר דיזינגוף את ביתו לעיר תל אביב וביקש להפוך את המקום למוזיאון.

 

בשנת 1936 נחנך במקום "מוזיאון תל אביב" שהיה מוזיאון חשוב לאומנות בעיר.

 

במאי 1948 הכריז בן גוריון באולם המרכזי במקום על הקמת מדינת ישראל. האולם המרכזי במוזיאון פונה לצורך המאורע , הוקמה בו במה קטנה ומסביב נתלו תמונות חשובות של אמנים יהודיים (שהעתקים של רבות מהן מוצבות באותו המקום גם היום).

 

בשנת 1981  נחנך "היכל העצמאות" ונפתח לקבל הרחב.

 

בהחלטת ממשלה משנת 2009 נקבע כי הממשלה תפעל לשימור הבניין בהיותו בעל חשיבות לאומית והיסטורית בתולדות העם והמדינה.

 

מוזיאון בית העצמאות מציע הדרכה מקצועית במקום בתיאום מראש, הבית פתוח לקהל הרחב ומתקיימים בו סיורים לקבוצות ובודדים.

 

 

על מחלקת ההדרכה בבית העצמאות:

 

מחלקת החינוך של בית העצמאות, מבקשת להעניק חוויה ייחודית ומעצבת למבקרים במקום. באמצעות לימוד, עיון ומשחק נערוך היכרות משמעותית ומרתקת עם הרגע שהפך לציון הדרך החשוב ביותר בתולדות העם היהודי בעת החדשה

 

למוסדות החינוך מגיל הגן ועד תיכון: 

* סיורים בהיכל ההכרזה

* סיורים מומחזים ייחודיים ומשעשעים עם דמויות מהתקופה.

* סיורי רחוב.

* סיורים משותפים עם מוזיאונים שונים בנושאי מנהיגות, אומנות ועוד.

* משחקים המבוססים על הטלפון הנייד למטרות למידה מבוססת מקום ולמטרות מחקר היסטורי ודמויות שונות.

* סדנאות בנושאי אזרחות, מגילה, סמלים וחברה.

* טקס קבלת תעודות זהות, טקס בת /בר מצווה, טקס חתימת מגילה ועוד.

( נושאים כגון כ"ט בנובמבר, הכרזת המדינה, מנהלת העם ומועצת העם, מלחמת השחרור, מגילת העצמאות וערכיה, הקמת תל אביב, יציאה מחומות יפו ועוד)

 

לצוותי חינוך והוראה: לצוותי החינוך וההוראה של בתי הספר והמוסדות הבלתי פורמאליים אנו מציעים להרכיב בעצמם את יום העיון שלהם במוזיאון. ניתן לשלב סיור רחוב בעיר העברית, עם סיור בבית העצמאות, לתאם משחק אינטראקטיבי בטלפון הנייד ואפילו הרצאה ייחודית עם שחקנים בנושאים מגוונים.

 

לקהל הרחב: פעילויות ייחודיות ומגוונות המתקיימות בחגי ישראל ובמהלך החופש הגדול. הפעילויות ערכיות ומשעשעות העוסקות בנושאי ארץ ישראל, ציונות, דמויות מפתח, חברה ותרבות. בנוסף הקהל הרחב יכול לעשות אירוע בר / בת מצווה לקהל אורחים וחברים במוזיאון.

 

אירועים ייחודיים וסדרת הרצאות: כ"ט בנובמבר, ט"ו באב ויום העצמאות הם רק חלק מהתאריכים בהם אנו מקיימים אירועים החוקרים את אירועי השעה בזווית חדשה, מרתקת ופורצת דרך. בנוסף, בכל שנה מושקת סדרת הרצאות בתחומי מורשת, ציונות, תרבות וערכי המגילה.

 

פעילויות לחיילים, קצינים ואנשי כוחות הביטחון: פעילות ערכית, מעמיקה ומרתקת המבקשת לשים במרכז השיח את ריבוי הדעות והמחלוקות בחברה הישראלית ולהעלותם לדיון וחקירה משותפת המבקשת לברר סוגיות רלוונטיות ומהותיות בהתהוותה של החברה הישראלית ובהתעצבות סמליה ומוסדותיה.

 

במקום בו הכול התחיל אנו מבקשים לחשוף את המבקרים והמבקרות לסוגיות ערכיות, חברתיות ולאומיות שונות הקשורות בהכרזת המדינה ובמגילת העצמאות מאז ועד היום. דרך האירועים, התמונות והמסמכים נבחן יחד את הלבטים והמחלוקות שליוו את מדינת ישראל מימיה הראשונים. הסדנאות וההפעלות השונות יהוו כר פורה להמשך הלימוד בכיתה.

 

מוזיאון בית העצמאות מציע הדרכה מקצועית במקום בתיאום מראש, הבית פתוח לקהל הרחב ומתקיימים בו סיורים לקבוצות ובודדים.

 

כתובת: שד' רוטשילד 16 תל אביב – יפו.

 

 

למידע נוסף על פעילות למשפחות, הרצאות ואירועים – אתר בית העצמאות: ihi.org.il

שעות פתיחה: א'-ה' - 17:00-09:00, ו'- 14:00-09:00, שבת וערבי חג – סגור

 

* המוזיאון יכול להכיל בכל סיור  שתי כיתות  וניתן להפעיל  ממספר כיתות במקביל בסיור משולב עם בית ההגנה הנמצא בקרבת מקום או עם מוזיאון נחום גוטמן המציע סיור העוסקים בזהות היהודית והעברית המתגבשת בנוה צדק ובהיסטוריה של תל אביב.

 

* הורדת התלמידים מהאוטובוסים תיעשה בחזית המוזיאון ואח"כ יחנו האוטובוסים בחניונים סמוכים.